Як орендувати авто за кордоном вперше

Оренда автомобіля

У світі є безліч місць, де без орендованого автомобіля просто не обійтися. Якщо ви хочете дослідити природні чудеса США, здійснити подорож Новою Зеландією чи Південною Африкою або просто бути вільним і незалежним від розкладу, ваші кроки неодмінно приведуть вас до орендованого автомобіля.

Як же насправді працює оренда такого автомобіля і що потрібно обов'язково мати на увазі? Не хвилюйтеся, ми написали для вас базову інструкцію, після прочитання якої вас ніщо не здивує.

Де забронювати автомобіль

Існують десятки порталів для бронювання. Вибір автомобіля працює так само, як і вибір авіаквитка. Ви можете скористатися пошуковими системами, щоб порівняти пропозиції всіх доступних прокатних компаній, або ж забронювати безпосередньо на сайтах окремих прокатних компаній.

Через пошукові системи

У більшості випадків найпростіше бронювати через пошукові системи. Booking.com - один з найпопулярніших і найпрозоріших, і ми самі часто ним користуємося.

Коли ви бронюєте через пошукову систему, ви завжди будете знати, у якої прокатної компанії ви орендуєте житло, а умови оренди також повинні бути детально описані. Уникайте сайтів-порівнянь з привабливими цінами, де ви не знайдете подібної інформації, наприклад, ми не рекомендуємо використовувати economycarrentals.com.

Перевага бронювання через подібну пошукову систему полягає в тому, що вона порівнює більшість пропозицій від найдешевшої до найдорожчої, тому вам не доведеться шукати на сайтах окремих прокатних компаній. Крім того, бронювання через подібні сайти зазвичай дешевше, ніж бронювання безпосередньо на сайті компанії з прокату автомобілів.

Бронюйте авто на booking.com

З іншого боку, одним з недоліків є необхідність детально і двічі прочитати умови оренди. Часто буває так, що після вибору конкретної пропозиції умови оновлюються і відрізняються від початкового тексту. Тому прочитайте їх ще раз, перш ніж платити.

При бронюванні ви сплачуєте гроші безпосередньо на сайт, і будь-які зміни або скасування відбуваються через нього.

Через сайт компанії з прокату автомобілів

Кожна прокатна компанія, звичайно, має власні системи бронювання, через які можна забронювати автомобіль. У більшості випадків цей варіант дорожчий, ніж вищезгадані пошукові системи, але це не завжди так. Ми завжди рекомендуємо порівнювати пропозиції.

Особливо в преміум-локаціях, тобто дуже туристичних місцях або віддалених районах, може бути дешевше забронювати автомобіль безпосередньо на сайті прокатної компанії. Деякі з найвідоміших компаній, що працюють по всьому світу, включають Alamo, Avis, Budget, Dollar, Europcar, Sixt, Hetz, Alamo, Thrifty та інші.

Компанії з прокату, яких слід уникати

Не всі компанії мають хорошу репутацію і, незважаючи на спокусливу ціну, в кінцевому підсумку стягують смішні збори або намагаються вигадати різні пошкодження і списати гроші з вашої картки після повернення автомобіля.

Традиційно до найгірших прокатних компаній належать Goldcar, Centauro, Firefly, Record та InterRent.

В аеропорту чи в місті?

Завжди перевіряйте ціни на оренду в аеропорту та в найближчому місті. Ціни можуть відрізнятися на десятки відсотків у філіях поза аеропортом (але це не обов'язково), тому порівняйте, чи варто зробити одну коротку поїздку з аеропорту на місцевому транспорті. Інформацію про транспорт з більш ніж 600 аеропортів дивіться в наших путівниках.

Коли бронювати та скільки коштує оренда автомобіля

Як правило, чим раніше ви бронюєте автомобіль, тим менше ви платите. Більшість компаній з прокату автомобілів і сайтів бронювання, таких як booking.com, дозволяють безкоштовно скасувати бронювання за 48 годин до початку оренди, тому ніщо не заважає вам бронювати заздалегідь, щоб бути в безпеці, і час від часу перевіряти ціни - навіть компанії з прокату автомобілів можуть проводити різні акції зі знижками.

Крім того, як і у випадку з авіаквитками, важливо не лише те, наскільки завчасно ви бронюєте автомобіль, але й на які дати.

У курортних напрямках ви заплатите найбільше під час літніх канікул, тоді як взимку ціни часто абсурдно низькі - кілька сотень крон на день (наприклад, в Ірландії, Іспанії чи Португалії).

Замовляйте оренду автомобіля заздалегідь

Це залежить навіть від того, на які дні ви орендуєте автомобіль. Якщо ви прямуєте до туристичного місця, найдорожчими будуть тарифи на вихідні (зазвичай вони починаються опівдні в четвер і закінчуються опівдні в понеділок), тоді як будні дні будуть найдорожчими у великих містах, де автомобілі наймають для роботи.

Кожного разу при бронюванні ви вказуєте дату і точний час отримання автомобіля, що відіграє важливу роль. Тарифи розраховуються на кожен день. Якщо ви орендуєте автомобіль у п'ятницю о 10:30 ранку і повертаєте його в суботу о 10:30 ранку, ви заплатите за 1 день, але якщо ви повернете його об 11:00 ранку, ви заплатите за 2 повних дні.

Крім того, чим довший період оренди, тим менше ви платите за добу. Наприклад, якщо ви орендуєте машину в США на 14 днів, то, швидше за все, ви заплатите менше 30 доларів на добу.

На що звернути увагу при замовленні

Коли ви шукаєте найдешевші пропозиції, можуть трапитися кілька підступів, деякі з яких можуть негативно позначитися на вашому гаманці. Коротше кажучи, при оренді автомобіля більше, ніж деінде: читайте умови та положення.

Страхування, франшиза та застава

Три магічні слова, які ви, мабуть, найчастіше зустрічаєте при оренді автомобіля. Вони тісно пов'язані між собою.

Ви можете оформити страховку або через третю сторону, наприклад, при бронюванні через booking.com, або повністю самостійно в іншій компанії, або безпосередньо в прокатній компанії.

Варіант страхування через третіх осіб дешевший, але, з іншого боку, "паперова тяганина" в разі виникнення проблеми трохи складніша. Якщо ви оформите страховку через третю особу і щось трапиться, компанія з прокату автомобілів зніме кошти з вашої картки, а потім ви будете звертатися до компанії, в якій ви оформили страховку.

З іншого боку, якщо ви застраховані безпосередньо в прокатній компанії, вам не потрібно ні з чим мати справу, і прокатна компанія обробляє всі документи за вас. З іншого боку, така страховка коштує значно дорожче, а в деяких випадках перевищує вартість самого прокату.

Базова ціна майже завжди включає страховку CDW (Collision Damage Waiver), але вона покриває лише пошкодження кузова в межах певної суми. Вона не покриває пошкодження салону, вікон, ходової частини або шин.

Ви завжди можете додати окремі компоненти до ціни або вибрати повний поліс страхування автомобіля з нульовою франшизою (зазвичай позначається як LDW або FDW). Ціни варіюються залежно від місця, типу автомобіля та тривалості оренди.

Зазвичай вони становлять близько 25 доларів США на добу при оформленні через "третю сторону" або від 25 до 60 доларів США при оформленні безпосередньо через прокатну компанію.

Франшиза - це максимальна сума, яку прокатна компанія може стягнути з вас у разі пошкодження або викрадення автомобіля. Суми можуть варіюватися від сотень до тисяч євро (максимальна, з якою ми зіткнулися, становила 2 500 євро).

Якщо ви купуєте повну страховку з нульовою франшизою, ви нічого не платите, якщо ваш автомобіль буде пошкоджений або викрадений, але знову ж таки, при страхуванні від третіх осіб, спочатку гроші отримує прокатна компанія, а потім ви вимагаєте відшкодування збитку від своєї страхової компанії.

Будьте уважні! Якщо ви не оплачуєте повну страховку (LDW або FDW), а лише базову страховку CDW (тобто, як правило, тільки кузов), то сума франшизи поширюватиметься лише на цю страховку.

Якщо ви орендуєте автомобіль без повної страховки, лише з базовою страховкою CDW, і ви пошкодите двигун, зчеплення або іншу частину автомобіля, ви заплатите повну суму збитку, а не тільки максимальну суму "франшизи".

Застава - це сума, яка буде заблокована в день оренди і розблокована при поверненні автомобіля, якщо ви повернете його в цілості й схоронності. Зверніть увагу, що гроші не розблоковуються автоматично в день повернення, весь процес може зайняти до 3 тижнів.

Знову ж таки, сума застави сильно варіюється в різних прокатних компаніях і може становити від 100 до 2 500 євро. Часто застава дорівнює франшизі, але це не є правилом.

Скільки грошей заблокує прокатна компанія, залежить знову ж таки від страхового полісу. Якщо ви оформляєте повне покриття безпосередньо в прокатній компанії, застава буде невеликою або взагалі відсутня, якщо повне покриття з нульовою франшизою оформляється через третю сторону (наприклад, renalcars.com або традиційну страхову компанію), вам не уникнути застави.

У будь-якому випадку, тримайте на картці достатньо коштів, які не знадобляться вам безпосередньо під час відпустки або протягом декількох тижнів після неї.

Кредитна чи дебетова картка?

З депозитом пов'язане вічне питання про тип кредитної картки. Кредитна кар тка потрібна для позики. Більшість компаній з прокату автомобілів вимагають саме її, щоб заблокувати ваш депозит.

Існують винятки, коли можна обійтися дебетовою карткою, але зазвичай це означає, що вам доведеться купувати дорогу страховку з нульовою франшизою. Випадки, коли ви дізнаєтеся на місці, що вам не дадуть машину тільки тому, що у вас немає кредитної картки, - звичайна справа.

Кредитні картки користуються більшою довірою у прокатних компаній, ніж дебетові, у них більше впевненості в тому, що у клієнта дійсно буде достатньо коштів у разі потреби. Позичати кредитною карткою краще і для вас - якщо великий депозит буде заблоковано, ви "втратите" гроші банку, а не свої безпосередньо.

Остерігайтеся паливної політики

Паливна політика повинна бути чітко задекларована вже при бронюванні автомобіля. Найпоширенішою і прозорою є так звана "Full - Full ". Ви берете машину з повним баком і повертаєте її з повним баком, сплачуючи за бензин рівно стільки, скільки проїхали.

Дешевший тариф можуть запропонувати прокатні компанії з політикою "Full - Empty" або "Prepaid Fuel", тобто "Full - Empty", коли ви берете машину з повним баком, а повертаєте її з порожнім. Уникайте таких пропозицій. Це не означає, що ви отримаєте машину з повним баком безкоштовно.

Ви платите за бензин заздалегідь, але при поверненні можете отримати машину з порожнім баком. По-перше, прокатна компанія візьме з вас максимально можливий тариф на бензин, а по-друге, ви будете постійно стежити за паливним датчиком в кінці терміну оренди, щоб не переплатити і не повернути автомобіль "порожнім".

Обмеження пробігу та зони пересування

Зверніть увагу на пункт "Милі/кілометри". Не всі прокатні компанії дозволять вам їздити на автомобілі на необмежені відстані. Дозволять, але за перевищення безкоштовного ліміту доведеться платити.

Якщо написано "безліміт", то ви можете їздити на машині стільки, скільки захочете. Якщо ні, то завжди є максимальна кількість кілометрів, яку ви можете проїхати безкоштовно (на день), і сума за кожен додатковий кілометр, зазвичай близько 1 долара США.

Також часто компанії з прокату автомобілів забороняють поїздки в інші країни. Якщо ви хочете виїхати за межі країни, в якій ви орендуєте автомобіль, завжди заздалегідь переконайтеся, що це можливо.

Кількість водіїв

Кожного разу, коли ви робите бронювання, ви вказуєте, чи хочете ви додати додаткового водія. Якщо ви не додасте цю послугу, автоматично передбачається, що за кермом буде тільки людина, для якої винаймається автомобіль.

Якщо автомобілем керує не той водій, який вказаний у договорі, це не є незаконним. Однак, якщо з автомобілем виникне якась проблема або станеться аварія, незалежно від того, з чиєї вини вона сталася, і автомобілем буде керувати особа, не зазначена в договорі, ви будете нести повну відповідальність за це. Це навіть якщо ви сплатили повну страховку з нульовою франшизою.

Вік водія або молоді та старі платять додатково

Якщо ви орендуєте автомобіль і вам менше 25 або більше 65 років, існує надбавка для молодих водіїв, яка неминуча в будь-якій прокатній компанії в будь-якій точці світу.

Статистично доведено, що молоді та старші водії більш схильні до аварій, і компанії з прокату автомобілів знають про це. У деяких країнах, якщо за кермом молодий водій, необхідно сплатити ще більшу суму обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Суми дійсно високі і нерідко перевищують повну вартість оренди.

Якщо вам не виповнився 21 рік, у більшості країн вам взагалі не дадуть машину напрокат - навіть за певну плату.

Тип автомобіля

При бронюванні ви, звичайно, можете вибрати автомобіль різних розмірів і класів. Однак пам'ятайте, що прокатна компанія не гарантує конкретну марку і модель. Завжди звертайте увагу на "... або подібний", що означає, що вам нададуть такий самий або подібний автомобіль у цьому класі.

Також майте на увазі, що автомобілі з механічною коробкою передач не завжди доступні, особливо в США, Австралії чи Новій Зеландії.

Оренда автомобіля в один кінець

Хоч як заманливо планувати епічну подорож через усю країну, повертатися назад у місце, де ви орендували автомобіль, не дуже практично. Переважна більшість великих автопрокатних компаній дозволяють повертати авто в іншому відділенні (але завжди в тій самій країні). Однак, дуже уважно перевіряйте остаточну ціну і ознайомтеся з пунктами з інформацією про те, що не включено у вартість.

Замовляйте оренду автомобіля в один кінець

Вартість оренди автомобіля в один кінець може бути дуже високою, часто у багато разів перевищуючи вартість самої оренди. Менш авторитетні компанії з прокату автомобілів не включають цей збір у загальну ціну, вони просто згадують про нього дрібним шрифтом в інформації про те, що не включено у вартість оренди.

Звичайно, є винятки, коли плата в один кінець не є приголомшливо високою, як правило, в невеликих країнах, на островах, а також у деяких прокатних компаній в США, Південній Африці або європейських країнах.

Дороге додаткове обладнання

Якщо ви подорожуєте з дітьми, ви, ймовірно, забронюєте дитяче автокрісло разом з автомобілем. Однак, уважно подивіться, скільки це буде коштувати. Типові ціни на тижневу оренду становлять близько 1 євро, і, можливо, вам буде краще взяти автокрісло з дому, оскільки більшість авіакомпаній перевозять їх безкоштовно.

Уникайте платити додатково за GPS, оскільки ціни часто досягають абсурдного рівня - близько 100 євро на тиждень.

Що мені знадобиться

Ми згадали основні підводні камені, з якими ви можете зіткнутися при бронюванні самого автомобіля. Але що потрібно мати при собі, щоб взагалі взяти автомобіль напрокат?

Перш за все, вам потрібна кредитна картка на ім'я водія, на якого ви забронювали автомобіль. Ми вже згадували про дебетові та кредитні картки вище.

Ще одним важливим елементом є міжнародне водійське посвідчення. Звичайно, бувають винятки. Наприклад, якщо у вас є водійське посвідчення ЄС і ви подорожуєте до іншої країни ЄС, міжнародне водійське посвідчення не потрібне.

Ви також повинні мати при собі своє звичайне посвідчення, без якого міжнародне посвідчення недійсне.

Ми також рекомендуємо вам завантажити офлайн-карти на телефон вдома і не витрачати зайві гроші на GPS-обладнання.

Як це працює на місці

Коли ви забираєте автомобіль

При отриманні автомобіля ви можете зіткнутися з 3 типами подачі. У найбільших аеропортах стійки прокату автомобілів зазвичай знаходяться в спеціальній будівлі з чіткими вивісками, або ж ви можете самостійно доїхати до них на місцевому автобусі чи поїзді, що завжди безкоштовно.

У менших аеропортах стійки знаходяться прямо в залі прильоту, а в найменших аеропортах ви можете попросити людину з табличкою відвести вас до філії.

На стійці ви здаєте всі необхідні документи (паспорт/посвідчення особи та міжнародне водійське посвідчення) і відмовляєтеся від будь-яких додаткових послуг, які може запропонувати прокатна компанія. Зазвичай це пропозиція LDW (тобто повне страхування з нульовою франшизою) або передоплачений бак.

Зазвичай страховка оформлюється заздалегідь, а передоплата за бак зазвичай не є економічно вигідною.

Потім ви пред'являєте кредитну картку, з якої сплачуєте орендну плату, і на ній зазвичай блокується депозит у розмірі заздалегідь визначеної суми. Це завжди вказується в умовах оренди.

Після цього ніщо не заважає вам вступити у володіння автомобілем. Вам завжди дадуть шаблон, який або ви, або співробітник прокатної компанії заповнює при вас, в яких місцях і наскільки сильно пошкоджений автомобіль. Не варто недооцінювати огляд і вписувати всі видимі пошкодження, від невеликих подряпин до брудного салону.

Потім ви можете передати шаблон співробітнику або кинути його в скриньки, які стоять на виїзді з парковки (це поширено, наприклад, у США).

Коли ви здаєте автомобіль

Перед тим, як здати автомобіль, переконайтеся, що він не дуже брудний, а якщо це так, відвезіть його на автомийку і пропилососьте. Це обійдеться дешевше, ніж плата за забруднення, яку стягує прокатна компанія (зазвичай близько 60 доларів США).

Повернення самого автомобіля - це зазвичай швидка формальність. Ви приїжджаєте, віддаєте ключі і все готово. У деяких прокатних компаніях співробітник відразу огляне машину і скаже вам, що, якщо щось не так, в інших ви навіть не зустрічаєтесь з живою людиною і кидаєте ключі в заздалегідь підготовлену коробку.

У той час як отримання автомобіля в неробочий час прокатної компанії або взагалі неможливе, або за нього стягується спеціальна доплата, повернення в неробочий час, як правило, безкоштовне. Ви кидаєте ключі в коробку на стійці.

Рекомендується регулярно перевіряти виписки з вашої кредитної картки протягом принаймні кількох тижнів після повернення. Більшість авторитетних орендних компаній повідомлять вас електронною поштою, якщо виявлять проблему (або навіть якщо ви платите штраф), перш ніж зняти гроші з вашого блоку, але є деякі компанії, які не турбуються про це.

Висновок

Оренда автомобіля може значно полегшити подорожі, а також продовжити вашу поїздку в нові місця, в які ви б не змогли потрапити інакше. Однак важливо знати і добре вивчити умови оренди, а головне - розуміти їх.

Більше, ніж деінде, найдешевша, на перший погляд, пропозиція може виявитися не найдешевшою в кінцевому підсумку. Оскільки є ще багато речей, на які слід звернути увагу, ми завершимо цей розділ коротким підсумком.

Порівняйте ціни на оренду автомобілів

  • Страховка зазвичай не включена в базову ціну. Ви можете оформити дешевшу через третю сторону, але з застереженням, що в разі страхового випадку вам доведеться все вирішувати самостійно, а прокатна компанія заблокує велику заставу. Інший варіант - значно дорожче страхування безпосередньо через прокатну компанію. Перевага полягає в тому, що прокатна компанія вирішить всі питання за вас, і вам не доведеться ні про що турбуватися, а також в тому, що застава буде невеликою або взагалі відсутньою.
  • Очікуйте, що вам знадобиться кредитна картка з достатнім лімітом, щоб заблокувати заставу. Позика на дебетову картку можлива лише в деяких прокатних компаніях і часто супроводжується високими заставами.
  • Нехай вас не вводить в оману паливна політика; оптимальним варіантом є оренда і повернення автомобіля з повним баком.
  • Після повернення регулярно перевіряйте кредитну картку, оскільки менш авторитетні прокатні компанії можуть продовжувати стягувати додаткові збори.